Jdi na obsah Jdi na menu
 


iPod Shuffle mluví

15. 4. 2009

Na stránce serveru MůjMac si můžete přečíst článek popisující nový přehrávač iPodShuffle od Applu, který používá k navigaci nikoli display, ale hlasovou synthézu, tedy může být vhodný pro nevidomé a zrakově postižené uživatele.

Přináším textovou podobu článku (obrázky najdete na zdrojové stránce)

Apple uvedl nový iPod shuffle

12.03.2009 | Král Vlastimil
Rubrika: Periferie

Modernizovaný iPod shuffle třetí generace zmenšil své pouzdro a zároveň zvětšil paměť na 4 GB a pro některé jazyky (včetně češtiny) nabízí řečovou technologii VoiceOver. Avšak změněné ovládání se každému zamlouvat nebude. Apple stále pokračuje v uvádění hardwarových novinek, po nových stolních Macích minulý týden včera (ve středu 11. března) představil také modernizovaný iPod shuffle.

Svůj nejmenší hudební přehrávač Apple opět dal na trh nečekaně a bez velkých mediálních fanfár, novinku samozřejmě popisují příslušné stránky na webu Applu a cupertinští k tomu pochopitelně vydali též oficiální tiskovou zprávu.

Nový přehrávač si navíc můžete prohlédnout v tomto předváděcím videu, kde vás pohledná slečna (teď jsem se jistě dopustil smrtelného hříchu vůči politické korektnosti) seznámí s hlavními novinkami.

Nejmenší (a nejlevnější) iPod pořád nemá displej, Apple se však pokusil jeho nepřítomnost alespoň částečně nahradit implementací technologie VoiceOver, v reklamách ho proto uvádí jako „první hudební přehrávač, který k vám mluví“.

Podívejme se na vlastnosti nového přehrávače podrobněji, nejprve na jeho celkový design, jenž rovněž prošel proměnou:

Nové, menší hliníkové pouzdro

iPod shuffle byl poměrně malý už předtím (s rozměry 41,2 x 27,3 x 10,5 milimetru), nový model se však ještě dále zúžil a zploštil, samotný Apple uvádí, že je menší než AA baterie (rozměry nového modelu činí 45,2 x 17,5 x 7,8 milimetru, opravdu tedy má menší objem než AA článek) a o kousek klesla i jeho hmotnost (z 15,6 na 10,7 gramu).

Přístroj stále používá hliníkové pouzdro se sponou z nerezové oceli, jež dovoluje jeho připnutí na šaty stejně jako předchozí model. Narozdíl od něj se však nabízí jen ve dvou barevných provedeních, lze volit mezi hliníkově stříbrnou a černou variantou.

O zásobování energií se stará lithium-polymerový akumulátor, který by měl zajistit 10 hodin hrací doby, dobíjení se zařizuje přes USB kabel (dodávaný spolu s přehrávačem), anebo pomocí napájecího adaptéru (ten se musí dokoupit zvlášť). Výrobce slibuje dobití akumulátoru za 2 hodiny na 80 procent kapacity, za 3 hodiny na plnou kapacitu. Oproti předchozímu modelu s udávanou výdrží 12 hodin se tak udávaná doba přehrávání o něco zkrátila, to zřejmě souvisí se zavedením nových technologií, popisovaných níže.

Veškeré ovládání se přemístilo na sluchátka

Na novém pouzdře si na první pohled všimnete, že nemá vůbec žádné ovládací prvky, zmizelo kolečko předchozího iPodu shuffle, na pouzdře samotném zůstal pouze třípolohový vypínač, kterým se přehrávač zapíná a vypíná a dále se jím přepíná náhodné přehrávání skladeb.

Veškeré ostatní ovládání se přesunulo na sluchátka dodávaná s přehrávačem, na jejich šňůře se teď nacházejí příslušná tlačítka. Ta jsou tři, vedle hlavního středového tlačítka, jež obstarává většinu ovládání, tam najdete ještě dvě tlačítka pro zeslabování a zesilování hlasitosti.

Podrobnější popis ovládání nového iPodu shuffle nabízí AppleInsider, většina úkonů se provádí různým počtem stisků či podržením středového tlačítka, na což přehrávač reaguje jednak svou stavovou kontrolkou a pak též hlasovým výstupem (o tom více později).

Přehrávač tak používá stejná sluchátka, jaká Apple uvedl s novými iPody loni v září. Tohle nové dálkové ovládání funguje také s nejnovějšími „unibody“ MacBooky, s iPhony a s druhou generací iPodu touch, protože všechny tyto počítače a přístroje jsou vybaveny příslušnou zdířkou se čtyřmi vodiči, která podporuje ovládací funkce.

Otázka kompatibility sluchátek

Změna ovládání iPodu shuffle představuje zřejmě nejkontroverznější vlastnost nového modelu, přehrávač zatím nejde plnohodnotně ovládat bez sluchátek Applu, což již vyvolalo protesty ve webových diskusích. (Mnozí nejsou s kvalitou zvuku sluchátek Applu příliš spokojení, a proto si k iPodům kupují vlastní sluchátka jiných výrobců, jenže právě s tím bude u nového iPodu shuffle dost potíž.)

Apple dokonce už vydal podpůrný dokument, v němž upřesňuje, jak je to s kompatibilitou sluchátek pro iPod shuffle třetí generace. Jasně tam uvádí, že sluchátka (a další příslušenství) jak od Applu, tak od jiných výrobců, jež nemají integrované dálkové ovládání, nejsou s novým přehrávačem kompatibilní, sice se s ním použít dají, avšak jejich funkčnost bude omezená.

Při připojení standardních sluchátek lze spustit přehrávání prostým zapnutím přehrávače, hlasitost ovšem nepůjde regulovat, užije se hlasitost nastavená při předchozím přehrávání. Po zapojení na externí reproduktory nebo autorádio přirozeně bude možné měnit hlasitost na nich. Přehrávání se zastaví vypnutím přístroje anebo odpojením sluchátek.

Možným řešením pro ty, kdo budou chtít používat jiná sluchátka, by mohl být speciální adaptér, který údajně Apple připravuje, na tomto adaptéru se má nacházet příslušné třítlačítkové dálkové ovládání a do něj půjde zapojit běžná sluchátka. Zatím však není vůbec jasné, kdy by se tento adaptér měl objevit na trhu, ani se neví, kolik si za něj bude Apple účtovat.

Zároveň Apple uvedl, že spolupracuje s výrobci příslušenství pro iPody, jež by měli časem uvést vlastní sluchátka kompatibilní s novým iPodem shuffle (ovšem ani to nebude hned).

Zvětšená kapacita paměti

Přehrávač samozřejmě nadále používá flash paměť, ta se opět zvětšila, nově se iPod shuffle nabízí pouze s kapacitou 4 GB (dosud se dodávaly verze s 1 nebo se 2 GB). Vzhledem k vývoji na trhu flash pamětí se takovýto tah dal čekat.

Apple udává, že by tato kapacita měla stačit pro uložení 1 000 hudebních skladeb, to ovšem platí pro AAC soubory o průměrné délce 4 minuty a s datovým tokem 128 Kb/s, skutečný počet uložených skladeb se pochopitelně bude lišit podle jejich formátu, délky a kvality zakódování.

Podporované zvukové formáty se nezměnily, iPod shuffle nadále přehrává AAC a MP3 soubory (až do 320 Kb/s), MP3 VBR skladby, AAC soubory s DRM ochranou iTunes Store a soubory ve formátech Apple Lossless, WAV a AIFF.

Řečová technologie VoiceOver

Nejpropagovanější novinku nového iPodu shuffle tvoří technologie hlasového výstupu VoiceOver. Tu Apple podrobněji popisuje na své stránce, kde najdete i příslušné zvukové ukázky, z nichž českou ukázku si můžete přenhrát i zde.

VoiceOver se v podstatě snaží nahradit chybějící displej, podle Applu zcela mění způsob, jímž se uživatel pohybuje po své hudbě.

Když zrovna posloucháte nějakou skladbu a budete se chtít o ní dozvědět víc, stačí stisknout ovládací tlačítko, a přehrávač řekne její název a autora, aniž by přitom přehrávání přerušil. (Pokud dobře rozumím překladu - vysloví správně foneticky název, protože dokáže aktivovat správnou hlasovou synthézu - bez záruky, pozn. MŠ).

Lze toho však dělat ještě víc, iPod shuffle totiž nově dovoluje mít více přehrávacích seznamů (playlists), jejichž názvy VoiceOver rovněž umí sdělit a mezi seznamy se dá jednoduše přepínat. Takže nyní jde velice snadno najít vhodnou kombinaci hudby pro danou situaci.

Přípravu těchto hlasových hlášení (a přirozeně i všeho ostatního potřebného pro přehrávání) obstarávají iTunes, které si načtou informace o skladbě a k vygenerování příslušných hlasových hlášení použijí novou softwarovou sadu VoiceOver Kit.

Hlasová hlášení se budou lišit podle toho, s jakým počítačem se nový iPod shuffle synchronizuje. Po připojení k PC nebo k Macu s Mac OS X 10.4 Tiger se pro angličtinu užije hlas z VoiceOver Kitu. Avšak Mac OS X 10.5 Leopard už sám o sobě obsahuje velmi kvalitní anglický hlasový výstup, takže při synchronizaci s Macem, na němž běží Leopard, se použije tento kvalitnější hlas.

VoiceOver se však neomezuje jenom na angličtinu, již teď podporuje 14 jazyků. Konkrétně se jedná o následující řeči: angličtinu, češtinu (!), mandarínskou čínštinu, francouzštinu, holandštinu, italštinu, japonštinu, němčinu, polštinu, portugalštinu, řečtinu, španělštinu, švédštinu a turečtinu. Jak vidíte, mezi podporovanými jazyky se nachází i naše mateřština (Apple nabízí ukázky hlasového výstupu pro všechny podporované jazyky, tu českou si můžete poslechnout tady, použitý ženský hlas sice zní trošku strojově, ale není vysloveně nepříjemný).

Nový iPod shuffle také umí hlasem sdělovat některé stavové informace, například o zbývající kapacitě baterie.

Obsah dodávky

Jak vyplývá již z výše uvedeného, vedle samotného přehrávače dostanete sluchátka s dálkovým ovládáním, USB kabel pro synchronizaci a dobíjení přehrávače a stručnou úvodní příručku.

Samozřejmě ani u nového iPodu shuffle Apple nezapomněl na životní prostředí, přehrávač nadále používá snadno recyklovatelné hliníkové pouzdro, především však jeho komponenty neobsahují PVC a bromované zpomalovače hoření.

Požadavky přístroje

Nový iPod shuffle vyžaduje Mac s portem USB 2.0, s Mac OS X 10.4.11 nebo vyšším a s iTunes 8.1, případně PC s USB 2.0 portem, s Windows XP SP3 či Windows Vista a s iTunes 8.1.

Nové funkce přehrávače potřebují novou verzi iTunes, tu Apple vydal včera krátce po oznámení modernizovaného iPodu shuffle, k tomuto softwaru se ještě vrátíme později, protože přináší i další novinky.

Cena a dostupnost

Nový iPod shuffle se od včerejška začal nabízet v americkém webovém obchodu Applu, v jeho kamenných obchodech a u autorizovaných prodejců (webový obchod ovšem uvádí, že objednávka bude vyřízena za 3 až 5 pracovních dní). Nový model stojí 79 USD, Apple však ještě doprodává i 1GB iPod shuffle druhé generace, za 49 USD. Při objednávce na webovém obchodu si navíc lze zdarma nechat přehrávač přizdobit gravírovaným nápisem, který si sami zadáte.

K nám se nový model zřejmě dostane se zpožděním, dosud se všude nabízí předchozí verze přehrávače, doufejme, že cena nového modelu bude (přes současné kursové veletoče) zhruba stejná jako cena dosavadního 2GB iPodu shuffle.

Poznámka MŠ: přehrávače iPodShuffle se už mezitím prodávají buď v Apple e-shopu a nebo například v prodejně Kinetik, Bělehradská 68-70, Praha 2. Otevřeno pondělí až sobota 10-19 hod., tel.: + 420 257 210 493

Předběžné zhodnocení přístroje

Nový iPod shuffle přináší některé zajímavé novinky, ale zároveň určitě vzbudí i značné kontroverze. Přehrávač se ještě dále zmenšil (až to možná bude některým uživatelům nepříjemné), podstatnější ovšem je zvětšení paměti na 4 GB, vzhledem k vývoji cen a kapacit flash pamětí to však bylo v podstatě samozřejmé vylepšení.

Přehrávač nadále nemá displej, což se snaží nahradit novou řečovou technologií VoiceOver, ta nepochybně bude užitečnou pomůckou, jež ovládání přehrávače citelně zlepší, zvlášť potěší, že standardně podporuje též češtinu. Jistě, ti, kterým displej chybí, nebudou spokojení ani teď, ale pokrok to rozhodně znamená.

Pohodlí ovládání zvýšilo i nové dálkové ovládání na sluchátkách, avšak právě toto opatření bude zřejmě zdrojem největších sporů, protože samotný přehrávač ztratil své původní ovládání a plnohodnotné ovládání je nyní možné pouze z dodávaných sluchátek Applu. Ještě větší vázanost na výrobce se pochopitelně stala hlavním terčem kritiky, nezbývá než doufat, že Apple brzy přijde se slibovaným adaptérem, který dovolí plně funkční nasazení standardních sluchátek, bude to však znamenat další dodatečný výdaj.

S podrobnějším zhodnocením nového iPodu shuffle ovšem bude třeba počkat na nezávislé recenze, jež podrobněji prozkoumají jeho přednosti a slabiny.

Autor článku: Vlastimi Král

Další informace najdete i na stránkách Josefa Loudy, odkud si můžete také přehrát nebo stahnout ukázku.